لینک دانلود و خرید پایین توضیحات
دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..docx) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 4 صفحه
قسمتی از متن word (..docx) :
 
طرح درس روزانه ادبيات فارسي 2
به نام خدا
(طرح  درس روزانه  : درس ادبيات فارسي 2  نام درس : رستم واشكبوس  (درس 2
كلاس : دوم تجربي  صفحات كتاب : 7 تا 12  تاريخ تدريس : هفته ي دوم مهر ماه
مدت  جلسه :  90 دقيقه  تعداد دانش آموزان : 16 نفر  نام دبير :  ف – جوادي
اهداف كلي :
 1 -  آشنايي با گونه ها و نمونه هاي ادبيات حماسي .
 2 – آشنايي با فردوسي به عنوان شاعري حماسي .
هدف ها
اهداف جزئي :
 1- آشنايي با شخصيت هاي داستان  ( رستم واشكبوس )
 2- آشنايي با حماسه ي طبيعي.
 3- آشنايي با سبك خراساني و ويژگي هاي ادبي شاهنامه .
 4- آشنايي با آرايه ي واج آرايي به عنوان يكي از آرايه هاي مهم در اشعار حماسي .
اهداف رفتاري :
 در پايان جلسه انتظار مي رود دانش آموزان بتوانند :
 1- حماسه را تعريف كنند .
 2- انواع حماسه را نام ببرند .
 3- معني ومفهوم اشعار فردوسي را بيان كنند .
 4- شخصيت فردوسي را بشناسند و به فرهنگ اصيل ايراني علاقه مند گردند .
 5- ويژگي هاي ادبي وسبكي شاهنامه را تشخيص دهند .
 6- آرايه واج آرايي را در نمونه هاي مختلف  بيابند .
 7- خلاصه داستان را بازگو كنند .
شيوه تدريس :  استفاده از وسايل سمعي بصري  - نمايشي  - كار گروهي – سخنراني
وسايل كمك آموزشي : كتاب درسي – شاهنامه ي فردوسي -  تابلو وماژيك – تصاوير متناسب با درس – ضبط صوت و  نوار نقالي
5
دقيقه
آغازي : شروع كلاس با نام خدا وسلام واحوال پرسي ، نوشتن متني زيبا روي تابلو ،حضور وغياب  بررسي وضعيت فيزكي كلاس وجوّ عاطفي فراگيران .
فعاليتهاي پيش از شروع تدريس
 
 
 
 
 
20
دقيقه
 ارزشيابي تشخيصي ( طرح پرسش هايي از درس گذشته ) :
 الف : از دانش آموزان مي خواهيم اشكالات احتمالي خود را در مورد درس گذشته مطرح كنند .
 ب : با طرح سوالاتي از اين نمونه ميزان يادگيري دانش آموزان از درس قبل سنجيده مي شود :
 1- خواجه عبدا...... انصاري كيست وآثارش چيست ؟
 2- ويژگي آثار خواجه عبدا.... را در متن درس نشان دهيد .
 3- شهريار را معرفي كنيد .
 4- ويژگي غزل « علي اي هماي رحمت » را بگوييد .
 5- چندبيت وچند جمله ي مشخص شده از درس را معني كنيد .
 6- آرايه ي تلميح را با ارائه مثال هايي از درس توضيح دهيد .
 7- آرايه هاي ابيات تعيين شده از درس را مشخص نماييد . ( متناسب با آموخته هاي قبلي )
 8- معني چند واژه ي مشخص شده را بگوييد .
 
10
دقيقه
 1- نصب تصاوير روي تابلو .
 2- آماده نمودن ضبط صوت .
ايجاد انگيزه
 3- بررسي وضعيت بازيگران نمايش .
 4- معرفي شخصيت هاي داستان .
 
 
5
5
10
5
10
 
10
 
با توجه به شيوه ي تدريس ، مراحل زير به ترتيب انجام خواهد شد :
 1- گوش دادن به متن درس از طريق نقّالي به كمك ضبط صوت .
 2- روخواني متن درس توسط معلّم .
 3- ايفاي نقش به وسيله دانش آموزان .
 4- كار گروهي براي يافتن لغات دشوار وتعيين آرايه هاي درس .
 5-تعيين چند بيت براي براي بيان معني با هم فكري دانش آموزان وايجاد فرصت تفكر ومشورت به  گروه هاي از پيش تعيين شده وتبادل نظر در اين زمينه .
6- جمع بندي مطالب ، بيان ريزه كاري هاي دزس ، بيان آرايه ها ي شعر وتوجه به آرايه ي جديد وتدريس آن  (  واج آرايي ، مبحث مطرح شده در « بياموزيم » ) ، معني ابيات .
ارائه ي درس جديد
 
 
5
دقيقه
در اين مرحله با طرح سوالاتي از درس جديد ، از دانش آموزان انتظار مي رود كه :
 1- حماسه ي طبيعي را بشناسند .
 2- معني لغات وابيات را بدانند .
 3- آرايه ي واج آرايي را تشخيص دهند .
 4- سبك خراساني را توضيح دهند .
5- ويژگي هاي سبك خراساني را نشان دهند .
ارزشيابي تكويني
 
5
دقيقه
تعيين تكليف براي دانش آموزان براي جلسه ي آينده :
 1- حل خودآزمايي در دفتر .
 2- آمادگي براي پاسخ گويي به سوالات درس تدريس شده .
 3- مشخص نمودن گروه نمايش  و تقسيم نقش ها .
ارزشيابي پاياني
 
                            
                        دسته بندی : وورد
نوع فایل : word (..docx) ( قابل ويرايش و آماده پرينت )
تعداد صفحه : 4 صفحه
قسمتی از متن word (..docx) :
طرح درس روزانه ادبيات فارسي 2
به نام خدا
(طرح  درس روزانه  : درس ادبيات فارسي 2  نام درس : رستم واشكبوس  (درس 2
كلاس : دوم تجربي  صفحات كتاب : 7 تا 12  تاريخ تدريس : هفته ي دوم مهر ماه
مدت  جلسه :  90 دقيقه  تعداد دانش آموزان : 16 نفر  نام دبير :  ف – جوادي
اهداف كلي :
 1 -  آشنايي با گونه ها و نمونه هاي ادبيات حماسي .
 2 – آشنايي با فردوسي به عنوان شاعري حماسي .
هدف ها
اهداف جزئي :
 1- آشنايي با شخصيت هاي داستان  ( رستم واشكبوس )
 2- آشنايي با حماسه ي طبيعي.
 3- آشنايي با سبك خراساني و ويژگي هاي ادبي شاهنامه .
 4- آشنايي با آرايه ي واج آرايي به عنوان يكي از آرايه هاي مهم در اشعار حماسي .
اهداف رفتاري :
 در پايان جلسه انتظار مي رود دانش آموزان بتوانند :
 1- حماسه را تعريف كنند .
 2- انواع حماسه را نام ببرند .
 3- معني ومفهوم اشعار فردوسي را بيان كنند .
 4- شخصيت فردوسي را بشناسند و به فرهنگ اصيل ايراني علاقه مند گردند .
 5- ويژگي هاي ادبي وسبكي شاهنامه را تشخيص دهند .
 6- آرايه واج آرايي را در نمونه هاي مختلف  بيابند .
 7- خلاصه داستان را بازگو كنند .
شيوه تدريس :  استفاده از وسايل سمعي بصري  - نمايشي  - كار گروهي – سخنراني
وسايل كمك آموزشي : كتاب درسي – شاهنامه ي فردوسي -  تابلو وماژيك – تصاوير متناسب با درس – ضبط صوت و  نوار نقالي
5
دقيقه
آغازي : شروع كلاس با نام خدا وسلام واحوال پرسي ، نوشتن متني زيبا روي تابلو ،حضور وغياب  بررسي وضعيت فيزكي كلاس وجوّ عاطفي فراگيران .
فعاليتهاي پيش از شروع تدريس
20
دقيقه
 ارزشيابي تشخيصي ( طرح پرسش هايي از درس گذشته ) :
 الف : از دانش آموزان مي خواهيم اشكالات احتمالي خود را در مورد درس گذشته مطرح كنند .
 ب : با طرح سوالاتي از اين نمونه ميزان يادگيري دانش آموزان از درس قبل سنجيده مي شود :
 1- خواجه عبدا...... انصاري كيست وآثارش چيست ؟
 2- ويژگي آثار خواجه عبدا.... را در متن درس نشان دهيد .
 3- شهريار را معرفي كنيد .
 4- ويژگي غزل « علي اي هماي رحمت » را بگوييد .
 5- چندبيت وچند جمله ي مشخص شده از درس را معني كنيد .
 6- آرايه ي تلميح را با ارائه مثال هايي از درس توضيح دهيد .
 7- آرايه هاي ابيات تعيين شده از درس را مشخص نماييد . ( متناسب با آموخته هاي قبلي )
 8- معني چند واژه ي مشخص شده را بگوييد .
10
دقيقه
 1- نصب تصاوير روي تابلو .
 2- آماده نمودن ضبط صوت .
ايجاد انگيزه
 3- بررسي وضعيت بازيگران نمايش .
 4- معرفي شخصيت هاي داستان .
5
5
10
5
10
10
با توجه به شيوه ي تدريس ، مراحل زير به ترتيب انجام خواهد شد :
 1- گوش دادن به متن درس از طريق نقّالي به كمك ضبط صوت .
 2- روخواني متن درس توسط معلّم .
 3- ايفاي نقش به وسيله دانش آموزان .
 4- كار گروهي براي يافتن لغات دشوار وتعيين آرايه هاي درس .
 5-تعيين چند بيت براي براي بيان معني با هم فكري دانش آموزان وايجاد فرصت تفكر ومشورت به  گروه هاي از پيش تعيين شده وتبادل نظر در اين زمينه .
6- جمع بندي مطالب ، بيان ريزه كاري هاي دزس ، بيان آرايه ها ي شعر وتوجه به آرايه ي جديد وتدريس آن  (  واج آرايي ، مبحث مطرح شده در « بياموزيم » ) ، معني ابيات .
ارائه ي درس جديد
5
دقيقه
در اين مرحله با طرح سوالاتي از درس جديد ، از دانش آموزان انتظار مي رود كه :
 1- حماسه ي طبيعي را بشناسند .
 2- معني لغات وابيات را بدانند .
 3- آرايه ي واج آرايي را تشخيص دهند .
 4- سبك خراساني را توضيح دهند .
5- ويژگي هاي سبك خراساني را نشان دهند .
ارزشيابي تكويني
5
دقيقه
تعيين تكليف براي دانش آموزان براي جلسه ي آينده :
 1- حل خودآزمايي در دفتر .
 2- آمادگي براي پاسخ گويي به سوالات درس تدريس شده .
 3- مشخص نمودن گروه نمايش  و تقسيم نقش ها .
ارزشيابي پاياني
 
                     
                                             
                                             
                                             
                                             
                                             
                                             
                                             
                                             
                                             
                                             
                         
                        